Jak vytvořit MultiBoot Flash

Jak vytvořit MultiBoot Flash

FlashDisk

Je paměťové zařízení, které má schopnost přenášet data a primárně slouží k dlouhodobému uchování dat a jejich přenosem mezi zařízeními (PC, Telefon, Tablet, TV, SetTopBox, ...). Tento disk je tvořen tzv. Flash paměťovým čipem, který je přepisovatelný a nejčastěji ho připojujeme pomocí USB nebo USB-C konektoru. Tento disk může mít kapacitu v MB, GB nebo TB. Dnes se setkáváme s běžnou kapacitou 512GB - 2TB.

Boot

Tím je obvykle označováno paměťové zařízení nebo část paměťového zařízení (boot sector), které je připraveno na zavádění operačního systému. To znamená, že když řekneme o flashdisku - je bootovací, můžeme při jeho vložení do PC z něho nastartovat operační systém nebo jeho instalační verzi (Windows, Linux, nebo cokoliv).

MultiBoot

Slovem MultiBooot jak již sám název napovídá označujeme zařízení (FlashDisk/HDD/SDD) ze kterého můžeme bootovat/startovat více než jeden operační systém, např.: Windows 10, Windows 11 a Linux Ubuntu.

Software

Aby jsme vytvořili FlashDisk nebo jiné paměťové médium bootovací potřebujeme k tomu software/program/aplikaci, která dokáže nahrát image/ISO operačního systému na FlashDisk tak aby z něho PC uměl operační systém nastarovat. Námi ověřené aplikace jsou tyto dvě:


Image

Poslední otázkou zbývá, kde sehnat image/obraz operačního systému? Tyto image operačních i jiných bootovacích systému byly vytvořeny hlavně pro CD nosiče jako ISO image. Tento standard je stejný i pro FlashDisky a ostatní datová media. Proto tedy musíme hledat ISO image. Uvádíme zde několik linků ke stažení nejčastěji používaných operačních systému: